Potřebujete hotovost na nadcházející dovolenou? Kde ji nejlépe pořídit?

Blog

Potřebujete hotovost na nadcházející dovolenou? Kde ji nejlépe pořídit?

Ještě před pár desítkami let znamenala příprava peněz pro zahraniční cestu buď zajištění si cestovních šeků v zahraniční směnárně nebo nákup určité částky amerických dolarů v hotovosti (ve směnárně či bance), které pak člověk po příjezdu do cílové země směnil na místní měnu.

Jak všichni víme, svět se však rychle mění a svět peněz se mění ještě rychleji. V České republice ještě před nedávnem spousta lidí nevěřila bankám, takže neměli bankovní účet a raději měli všechny peníze doma v hotovosti (a rovněž výplatu dostávali v podobě obálky s balíčkem bankovek). Platit kreditní kartou se téměř nikde nedalo, občas se o to někde pokoušeli jen cizinci (turisté a obchodníci). A internet byl tehdy jen hudbou budoucnosti. Jen si uvědomme, k jakým změnám od těch dob došlo!

Dnes má kreditní či debetní kartu prakticky každý od školáků po důchodce a bankomaty najdete téměř všude, tím spíše pak v nejoblíbenějších turistických oblastech. Platit kartou také můžete ve většině obchodů a restaurací, dokonce se to často i předpokládá. Při cestách po Evropě s sebou mnoho lidí samozřejmě stále vozí hotovost, v současné době však spíše v eurech než v amerických dolarech. Celosvětově je ale americký dolar stále nejakceptovanější měnou.

Co tedy doporučit lidem, kteří se chystají na dovolenou do zahraničí? Pořídit si místní měnu ještě před odjezdem nebo až po příjezdu do cílové země? Nebo si nakoupit eura/americké dolary a vyměnit je až teprve v okamžiku, kdy budete hotovost potřebovat? Nebo používat jen platební kartu, a to jak při platbách tak i výběru hotovosti z bankomatů v zahraničí? Odpověď samozřejmě závisí hodně na zvolené destinaci vaší dovolené, existuje však několik všeobecných doporučení platných bez ohledu na to, kam cestujete.

1. Vždy je dobré mít s sebou kromě kreditní/debetní karty také určitou hotovost v cizí měně, protože, a to si přiznejme, na cestách se může přihodit ledacos. Kartu můžete ztratit nebo vám ji mohou ukrást, v okolí nemusí být žádný bankomat, zrovna když jej budete nejvíce potřebovat, taxikáři mohou přijímat pouze hotovost, atd., atd. Čím dále na východ či na jih od Evropy, tím spíše budete (a budete muset) hradit své výdaje v hotovosti a nikoli kartou.

2. Vždy je lepší zajistit si hotovost v cizí měně ještě před odjezdem, neboť kurz na prodej ve směnárně doma je vždy výhodnější než kurz na nákup v zahraniční směnárně, bance nebo bankomatu v cílové destinaci. Možná zjistíte, že při platbě kartou bude kurz docela příznivý, při výběru hotovosti z bankomatu v zahraničí je tomu tak však jen málokdy.

Za Interchange můžeme říci, že je nám potěšením nabízet kromě nejběžnějších zahraničních měn také některé měny „exotické“, například čínský juan a dirham používaný ve Spojených arabských emirátech, neboť Peking a Dubaj náleží mezi velmi oblíbené destinace turistů z České republiky. Tyto měny lze nakoupit přímo za české koruny a vyhnout se tak nutnosti uskutečnit dvě různé transakce (například směna českých korun na eura a následná směna eur na čínské juany).

Interchange nabízí rovněž online rezervaci měn za velmi příznivé kurzy a 0% poplatek. Navíc při rezervaci ověříme, zda máme požadovanou měnu k dispozici, což se nemusí pokaždé poštěstit, když náhodně přijdete do směnárny a požadujete méně obvyklou měnu.

Samozřejmě nemáme jako provozovatel směnáren na dané téma nezaujatý pohled, ale stručně řečeno, zarezervovat si zahraniční měnu online a poté si ji vyzvednout v centru Prahy nebo na pražském letišti před odletem je finančně i časově zřejmě ten nejlepší způsob, jak si dnes zajistit hotovost na dovolenou v zahraničí. Proč nezačít dovolenou tak, jak ji chcete strávit celou: bez zbytečných obtíží!