Nakupování valut u nás a v zahraničí

Blog

Nakupování valut u nás a v zahraničí

Před lety, kdykoli jsme cestovali do zahraničí, peníze na cestu byly jednou ze zásadních věcí, které bylo potřeba si zajistit předem. To obvykle znamenalo nákup cestovních šeků nebo téměř všude směnitelných valut – nejčastěji německých marek či amerických dolarů, nebo výměnu peněz ve směnárnách při odletu či příletu na letiště.

Dnes existuje mnoho různých způsobů, jak si zajistit peníze na cesty do zahraničí, avšak mnozí z nás se spoléhají pouze na výběr potřebné hotovosti z místních bankomatů v naší destinaci. Toto je samozřejmě jednoznačně nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak místní měnu získat, ale něco to stojí, což však stojí víceméně jakýkoliv způsob výměny peněz.  Máte většinou následující možnosti:

  • Nákup valut ve vaší bance před odjezdem:  Banky jsou podniky jako každé jiné, a tudíž svou činností dosahují zisku. Kurz za nákup či prodej valut bude tedy odlišný, a navíc je běžné, že bude účtován i poplatek za transakci.  Zatímco si tedy na internetu nebo jinde vyhledáte směnný kurz ČNB, když si pak peníze jdete vyměnit, zjistíte, že kurz pro nákup eur, liber a dalších měn ve vaší bance může být docela jiný.  Dejte si také pozor na to, že otevírací doba banky je obvykle od 9 do 17h a o víkendech a svátcích je zavřeno. Málokterá banka nabízí i prodej méně běžných měn vybraných exotických destinací.
  • Nákup cizí měny ve směnárně typu Interchange na letišti nebo v pobočce ve městě:  Stejně jako v bance se bude kurz lišit od kurzu vyhlášeného národní bankou, zcela jistě ale bude přijatelnější před odletem než po příjezdu na letiště v cílové destinaci.  Konkrétně společnost Interchange nabízí jedny z nejlepších kurzů na nákup valut v zemi v případě, že si měnu rezervujete online před odjezdem, a následně vyzvednete na pražském letišti nebo v jiných pobočkách v ČR. Směnárny mají většinou daleko širší nabídku měn a otevřeno denně.
  • Nákup valut v libovolné bance ve vaší cílové destinaci: Princip je stejný, ale měnu zde již budete pořizovat za nákupní kurz a ten bude pravděpodobně ještě nevýhodnější než doma, zvláště pokud prodáváte měnu, po které banka nemá velkou poptávku.  (Například banka ve Španělsku zřejmě nebude mít velkou potřebu odkoupit vaše české koruny, a proto nabídne velmi nízký směnný kurz, pokud si za ně budete chtít koupit vysoce poptávaná eura.)
  • Bankomaty ve vaší destinaci: Často vám směnný kurz, který získáte při nákupu místní hotovosti pomocí kreditní karty z vaší domovské země, ukáží předem. Někdy také existuje možnost volby mezi souhlasem s konverzí provedenou místní bankou nebo převodem částky zajištěným vaší vlastní bankou. Obecně bude sazba lepší, pokud převod ponecháte na vaší bance, ale stále bude výrazně odlišná od zveřejněné sazby ČNB.
  • Nákup valut na letišti po příletu: Tam vyměníte peníze pravděpodobně mnohem hůře, než kdybyste měnili ve směnárně doma před odletem, protože se na směnu bude vztahovat kurz za nákup (nikoli prodej) a do kurzů se promítnou vyšší provozní náklady směnáren, které pobočky na letištích provozují.
  • Nákup valut v hotelu: Mnoho hotelů nabízí výměnu peněz jako jednu ze svých služeb, ale směnný kurz pravděpodobně nebude moc výhodný a opět to bude nákupní kurz. (Je to trochu jako s nákupem nápojů z minibaru – náklady jsou obvykle výrazně vyšší, než když si stejný nápoj zakoupíte v místní prodejně, ale platíte převážně za pohodlí). Samozřejmě, pokud například dorazíte do hotelu uprostřed noci a nemáte místní hotovost na zaplacení taxíku, uvítáte pak možnost vyměnit peníze na recepci hotelu bez ohledu na směnný kurz.
  • Vrácení peněz a / nebo placení vaší vlastní měnou v obchodech: Některé obchody, nejčastěji mezinárodní obchodní řetězce, vám dovolí nakoupit za vaši měnu, případně i zaplatit za zboží vyšší částku, na kterou vám přeplatek vrátí v místní měně dané země. Touto cestou nejspíše získáte ten nejhorší kurz, který můžete najít, a to hlavně kvůli tomu, že obchod nabízí pohodlnou službu pro obě strany, a také proto, že i obchody rády vydělají na kurzovém rozdílu. Zpravidla se tato možnost však nabízí jen pro hlavní světové měny jako EUR, USD či GBP.
  •  Výměna peněz na ulici – Česká republika není jedinou zemí, kterou trápí pouliční „veksláci“, a riziko při výměně peněz tímto způsobem je obrovské všude. Můžete si tak například koupit padělek, staré neplatné peníze, bankovky jiného státu se zcela jinou hodnotou, štos obyčejných papírů s několika bankovkami na povrchu, nebo se zkrátka jen nechat okrást kapsářem, zatímco se vás vekslák pokouší přemluvit k výhodné směně. Tento způsob volte jen na vlastní nebezpečí!

Doufáme, že vám tento návod bude užitečný, a rádi uslyšíme o vašich vlastních zkušenost s výměnou peněz v zahraničí!