Hotovost je stále královnou!

Blog

Hotovost je stále královnou!

V posledních letech, především od doby, kdy se internet stal skutečně obrovskou součástí našeho každodenního života, se k nepoznání změnil i způsob, kterým lidé používají, ukládají a utrácejí své peníze. Zvlášť v České republice to není zas tak dávno, co lidé dostávali výplatu v hotovosti a jen hrstka obchodů přijímala kreditní karty. Dnes už všichni máme bankovní účet a minimálně jednu platební kartu, spousta lidí má i kreditní kartu a čím dál víc z nás začíná platit i mobilním telefonem!

Pokud pracujete v oboru směnárenství, pak vás vůbec nemůže překvapit, že se už delší dobu vede diskuse o tom, jaké produkty by směnárny měly v budoucnosti svým klientům nabízet, kromě nebo dokonce místo tradiční výměny peněz.

Pro společnost s kancelářemi po celém světě jako Interchange je tato diskuse a dlouhodobý průzkum trhu ještě důležitější, protože to co funguje v jedné zemi, nemusí fungovat v jiné zemi: např. země eurozóny nemusí řešit směnu peněz pro zákazníky přijíždějící z jiných zemí eurozóny, ale na druhou stranu se mohou více soustředit na „exotičtější“ měny nebo vracení DPH. Jednoduchá měnová situace také znamená, že právě v těchto zemích vidíme nejrychlejší růst v používání platebních karet a mobilních technologií, zatímco směnárny v Africe stále nemohou přijímat některé měny nebo mají problémy přesouvat peníze z jedné země do druhé, takže na online platební metody nemají ani pomyšlení.

Průzkumy z poslední doby ale překvapivě ukazují, že většina lidí, bez ohledu na to, kde žijí (a to dokonce včetně mladé generace, u které je to ještě větší překvapení vzhledem k masivnímu rozšíření mobilních technologií v této věkové skupině), stále pro nákupy a směnu peněz preferuje hotovost, protože jen hotovost nabízí efektivní kontrolu utrácení a bezpečnost. Platí to především pro cesty mimo eurozónu.

V nedávno provedeném průzkumu 85% respondentů uvedlo, že při cestách mimo eurozónu mají u sebe hotovost, většinou v částce přesahující 300 euro (nebo ekvivalent v jiné měně), určenou na nákup jídla, jízdenek a vstupenek. Nejčastěji udávaným důvodem jsou obavy z příliš vysokých poplatků při platbě kartou a také obavy o narušení soukromí a o bezpečnost, které rostou se zvyšující se vzdáleností od domova turisty.

V rámci jiného výzkumu byli lidé dotazováni, jak nejraději nakupují cizí měny při cestách do zahraničí. Ukázalo se, že většina stále preferuje výměnu hotovosti ve směnárně, třeba u Interchange, protože oceňuje praktičnost a rychlost této metody nákupu cizí měny, a také proto, že jsou rádi, když vědí, za co platí, což ne vždy platí u platby kartou a dalších metod.

Zdá se, že můžeme s radostí konstatovat, že směnárny hned tak nezavřou a že se jim bude dál dobře dařit až do doby, kdy se celý svět domluví na používání jedné společné měny. Vzhledem k tomu, jak to dnes na světě vypadá, tak to hned tak nebude!